Karlshamns Brukshundklubb KBK

Klubbens SM-ekipage

Klubbens SM-ekipage

Den 22-26 augusti äger SM rum i Ronneby brunspark. Klubben har i år 4 ekipage som kommer att vara med och tävlar. Rallylydnad- Heléne Adolfsson-Rehn med sin Golden Retriever Seaspirit Crocus Bruks sök- Maud Wåhlin med sin Border Collie Memoars Utopi ...

Läs mer


Beslut runt antal deltagande ekipage i gruppmoment

UG lydnad beslutar för att möjliggöra ökat tävlande i lydnad oavsett antal anmälda eller antal tävlande att momenten får utföras med bara en hund. Några lokalklubbar i Sverige har ibland bara en anmäld i en klass och har då enligt nuvarande an ...

Läs mer


Medlemskap vid officiella lydnadstävlingar

Vi vill på förekommen anledning påminna om vad som gäller angående medlemskap på officiella lydnadsprov arrangerade av en brukshundklubb: Vid lydnadsprov som arrangeras av en SBK-klubb krävs att förare, som är bosatt i Sverige, är medlem i och t ...

Läs mer